Deprecated: Hook jetpack_pre_connection_prompt_helpers is deprecated since version jetpack-13.2.0 with no alternative available. in /home/oouavrampisevski/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031
Посета на Музејот на Македонската борба за самостојност | OOУ,,Аврам Писевски"
Нашите ученици од 4, 8 и 9 одделение денес беа во организирана посета на Музејот на Македонската борба за самостојност во придружба на класните и одделенските раководители, како и наставникот по Историја од нашето училиште. Тие се запознаа со поставките на музејот кои ја опфаќаат состојбата во Македонија од XIV век па се до периодот по 2 Светска Војна.
На учениците кустос од музејот им ги објаснуваше сите личности и настани опфатени со поставката. Тие дискутираа и уживаа во слушањето и разгледувањето на предметите изложени во музејот.
Посетата беше реализирана во функција на постигнување на целите од програмата на предметите Историја и општество за 4 одделение и Историја за 8 и 9 одделение.